

БЛАГОДАРЕНИЕ НА:

И така. След страхотния зимен конкурс на W!zz Air и спечеления ваучер имах доста време главоблъсканица как да го оползотворя най-добре. В крайна сметка Варшава, дестинация планувана от години, се оказа най-доброто решение. Намерих съмишленик и потеглихме.
Градът е известен с модерния си вид, нетрадиционно големия брой небостъргачи като за град от бившите комунистически страни и многото музеи посветени на втората световна война. Като цяло той е бил почти цялостно унищожен по време на войната и съграден след това наново.
Личните ми впечатления са за един модерен, подреден, много уреден и красив източноевропейски град, чийто соц-облик почти нацяло е замаскиран. Старите панелки са добре санирани и красиво изглеждащи. Инфраструктурата е обновена и така да се каже са запазили само положителните неща от предишната "епоха". Общо взето това е най-просторният град в който съм бил до сега. Почти навсякъде се виждат широки булеварди с по 3-4 ленти на посока, широка тревна площ между тях и огромни тротоари с прекарани навсякъде велоалеи, а сградите отстоят на по-голямо разстояние от булевардите. Единствено в стария град се вижда северноевропейската архитектура и има тесни пешеходни улички. Смятам, че е един много добър за живот град. Задръствания и теснотия въобще няма.
Не знам защо, но винаги когато ползвам метро в чужбина го сравнявам със софийското и честно казано метрото във Варшава е единственото до тук, което е по-добро от това в София (има снимки по-долу). Градският транспорт също е много уреден и доста евтин.
Хотелът, в който спах (също има снимка по-долу) беше бившо общежитие (панелка), което е било преобзаведено и направено много добре, но със запазен външен вид. Цената беше нереално ниска дори за България (за справка вечерта преди полета хотела в Сарафово ми беше 2 пъти по-скъп от този във Варшава), а вътре стаята беше широка с голяма маса и 4-крилен прозорец което беше адски удобно. Да, обаче поради това, че в Полша използват CET-DST (UTC +1) часова зона още сутринта в 4:00 слънцето вече ми биеше в очите, което за мен беше интересно понеже никога не бях ходил толкова на север през Юни. Всъщност тя нощта си беше около 6 часа само, останалото беше ден.
Интересно за гледане в града: *Националния дворец на културата - това е символът на града, известен небостъргач, който е много стар и от върха му се вижда целия град; *Саксонските градини; *Музеят на Гестапо; *Uprising Museum, който беше най-интересен от всички; *Pawiak бившият затвор, от който не съм особено впечатлен; *Кралският дворец; *Старият град с площадът, тесните улички и традиционните ресторанти; *Zlote Tarasy - което е просто един мол, но с уникална стъклена фасада и точно на пъпа на града измежду другите небостъргачи. *Krakowskie Przedmieście - каквото и да значи това - представлява една дълга улица, която свързва стария град с центъра (може би не е много правилно казано). Улицата е много красива в характерен стил със страшно много интересни магазини и заведения.
Полетите: Този път имах Priority Boarding. Услугата беше приложена по два коренно различни начина на двете летища на заминаване. За първи път видях подобно нещо, но на летището в Бургас имаше обявени два гейта за нашия полет съответно 1 и 2. Самолетът беше на 30-40% пълен, което е обяснимо поради сезонния трафик. Въпреки това единствените двама пътници, които бяхме с приорити ни извикаха поименно по радиоуредбата да се явим на гейт 1, където ни осигуриха цял автобус само за нас, а всички останали пътници насочиха към гейт 2 и така пътувахме в празен автобус към самолета още преди да започнат да се качват останалите в другия автобус, което беше прекрасен жест и много ми се хареса. И тук идва съвсем обратното отношение във Варшава. Там нямаше опашка за приорити, в автобуса казах на шофьора, че сме приорити и той едва ли не ми каза да си гледам работата. При 95%+ затоварване ни наблъскаха яко в автобуса и въобще от това наше приорити нищо не разбрахме, което е много интересна парадоксална ситуация. Иначе самите полети бяха много приятни без много турболенция. Летището във Варшава е прекрасно. Голям терминал с много ръкави (разбира се Non-Schengen + WizzAir си бяхме в девета глуха и не на ръкав), където се наблюдават интересни посетители и голяма оживеност.
Е, този път се отпуснах много в приказките май... (почакайте да видите следващия TR колко има за разказване)
Ако някой има въпроси или нужда от съвети за дестинацията да пише.
Прилагам снимки:
Любимото Летище Бургас:
Бургас от високо:
Вече над Полша:
Един 787 на хоризонта:
Хотелът, за който споменах по-горе
Варшавското НДК и небостъргачите около него:
Сякаш наподобяват кулите близнаци:
Молът Zlote Tarasy:
Варшавското метро, което така възхвалих:
Саксонските градини:
Дворецът и старият град:
Река Висла:
Улицата към стария град, за която споменах:
Музеят на Гестапо:
Warsaw Uprising Museum (може би най-интересният):
Pawiak:
И обратно към родината от Летище Шопен:
Чисто нова машина, само на няколко месеца:
Странд Мол Бургас:
